понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie alias po prostu ��ywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty zazwyczaj spełniają role ogrodzenia, choć nierzadko służą dodatkowo za ozdobę. Z reguły takie sztacheta PVC z Poznania stawia się w nasłonecznionych elementach, w których w mgnieniu oka wzrastają oraz mocno się zagęszczają. Sporo powabu maja także takie rosnące ploty, które prowadza przez cieniste zakątki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna gdzieniegdzie gmatwanina gałązek względnie kwiatami kreują przyciągające wzrok obrazy, a orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia że nawet krótki spacer w pobliżu takiego parkanu wycisza a także odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki jakie przeważają w ogrodzie, a także nasze upodobania a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko tez bujnie rozkwitają, niemniej jednak wymagają także sporo miejsca. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe sztachety Winylowe z Siedlce zdołają być bardzo smukłe, chociaż trzeba je regularnie skracać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się myśleć, ponieważ takie plot aranżuje się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on sporo walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze toleruje susze,
•błyskawicznie wzrasta,
•cyklicznie podcinany pięknie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek komponuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony reprezentacyjnej, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta plastykowe stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Aby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy dookoła granic posiadłości. Jeżeli mamy sporo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy chcemy by nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий