пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów tak nie podkreśli linii trawy albo kwietnika jak małe żywe sztachety.

Ogromnie wysokie, bowiem prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do pokonania , natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiadujące domy i ulice. Aby wykonać taki plot rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. Jeśli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która ponadto dostarcza orzeszki. Gdy pragniemy aby nasze roślinne ogrodzenie było niezmiernie rosłe a zarazem wąskie to w zacienionym miejscu można je uformować z brzostu powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, że kiedy rośliny nas przerosną, ich przycinanie może być utrudnione.

Nic dobrze nie zaznaczy projektu trawnika względnie rabaty jak małe żywe plot.

W cieniu, gdzie zarówno trawa, jak i kwiaty czasami nie chcą dobrze rosnąc w określonych terenach, niewysokie krzewy umieją utrzymać zielone bogactwo w wyznaczonym miejscu ewentualnie zasłonią gołe wycinki ziemi. Estetycznie ukształtowany niewielki żywopłot sam zresztą wystarczy za ozdobę ogrodu. Na zielone ploty przydaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę jedynie ogrodzenia Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w mrocznych katach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je małe jabłuszka, jakie można przerobić na konfitury.

Niskie ewentualnie duże roślinne ploty można pozyskać z odmian iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej klasy bywają o wiele droższe aniżeli gatunki liściaste. Z nich najlepiej wytrzymuje brak słońca cis zwyczajny. Na ogól szeroko się rozrasta a także trzeba go przycinać, jednak jego formę Cis wolno zostawić samopas.Będzie w mgnieniu oka wschodził i zachowa filarowy kształt.

Gdyby wasz zakątek jest bardzo zacieniony, należałoby aby żywy palisada rozświetlić kolorowymi zmazami. Poniektórego z cienioznośnych wariantów maja mutacji o złotawych lub pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr prosty Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu dobitnego w słońcu, mimo to nawet w chłodzie korona drzewa ostają wcale jasne, niby oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий