среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te s�� z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachetki te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało biegłym ślipiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, trywialnej obróbce oraz względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub od razu obrabia, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy ogrodzenia z PCV z Węgorzowa na plot i furtkę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa głazów na ogrodzenie z PCV z Miastka na ogrodzenie i furtę sztachetowa, przybierają one wtedy wielorakie tony czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno też siekać na sześciany o proporcjonalnych zarysach, wykorzystywane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nieregularnych konturów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie plastykowe stosuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na ogrodzenie plastykowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru a także własnych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być urozmaicony – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki a także balaski PCV na plot i bramę ogrodzeniowa unosi się z kamieni różnego obrysu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród odłamków o nietypowych obrysach, trzeba je odpowiednio zestawiać tzn. tak, by postać każdego kolejnego scalał się z poprzednim. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z Winylu z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają też mchem i wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Sprofilowane fabryki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, by głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий